هنر زندگی (مراقبه ی ویپاسانا)


نام کتاب: هنر زندگی (مراقبه ی ویپاسانا)

نویسنده: ویلیام هارت

مطابق با آموزش های س. ن. گویانکا 

انتشارات: مثلث

ترجمه ی گروه مترجمین

تعداد صفحه: 260

شابک: 964-94166-7-6

قطع کتاب: رقعی

 

 

کتاب "هنر زندگی" (مراقبه ویپاسانا) انتشارات مثلث در مورد یکی از قدیمیترین تکنیکهای مراقبه در هند است. در این کتاب به شرح کامل چگونگی کشف این تکنیک توسط سیزارتا گوتاما (بودا) و شرح مختصری از دوره های ده روزه ویپاسانا که در حال حاضر در نقاط بسیاری از جهان در حال برگزاری می باشد پرداخته شده است. برای گذراندن دوره ده روزه خواندن این کتاب الزامی می باشد تا فرد با پایه تئوری این تکنیک عالی آشنا شده و سپس در یک دوره ده روزه به تجربه آن دست پیدا کند.

 

ویپاسانا که به معنی دیدن چیزها همان گونه که هستند می باشد، یکی از قدیمیترین تکنیکهای مراقبه در هند است. این تکنیک بیش از 2500 سال قبل، به عنوان یک مداوای جهان شمول، برای بیماری جهان شمول، آموزش داده می شد، که هنر زندگی کردن است.

شاید آنها که با روش های مدیتیشن آشنایی دارند، تا به حال نام مراقبه ی ویپاسانا یا همان مراقبه ی بودایی را شنیده اند. ویپاسانا یکی از کهن ترین روش های مراقبه در هند است. گوتاما بودا ۲۵۰۰ سال پیش این روش را کشف کرد و آن را همچون دارویی برای رهایی همگی انسان ها از درد و رنج آموزش داد. 

ویپاسانا یک واژه ی «پالی»، و به معنای «داشتن بصیرت» و مشاهده ی هرچیز همان گونه که واقعا هست، است.  

ویپاسانا یک باور کورکورانه و یا یک فلسفه نیست و هیچ ارتباطی با مذاهب ندارد. هر چند که هیچ تناقضی هم با هر نوع مذهب و اعتقادی نیز ندارد. بلکه روشی عملی است برای پالایش ذهن، و رهایی آن از تنشها و منفی گرایی هایی که باعث بدبختی انسانهاست. هر کس با هر هوش متوسطی، با هر مذهب و اعتقادی و با هر نژاد و ملیتی می تواند این روش را به کار بندد.  

 

ویپاسانا مدیتیشنی است که بیشترین تعداد افراد مختلف را – در مقایسه با انواع دیگر مدیتیشن – تا کنون در جهان به کمال رسانیده است . ویپاسانا اساس و عصاره اصلی مدیتیشن است . تمامی انواع دیگر مدیتیشن نیز دارای همین اساس و عصاره هستند ولی موارد فرعی دیگری نیز به آنها اضافه شده است . ویپاسانا عصاره خالص است . شما نمی توانید حتی ذره ای از آن را حذف کنید و یا چیزی به آن اضافه نمایید تا آن را بهبود بخشید .

ویپاسانا را می توان به سه گونه مختلف انجام داد. نوع اول آن آگاه بودن از اعمال ، فعالیت ها ، بدن ، ذهن و دلتان است . نوع دوم مدیتیشن ویپاسانا به نفس کشیدن مربوط می شود . در این حالت آگاهی و توجه خود را معطوف به تنفس و شکم می کنیم . در روش سوم نیز آگاهی معطوف تنفس می گردد ولی محل توجه ، مجاری ورودی بینی است که هوا وارد آنها می شود .

تکنیک مراقبهَ وِیپاسانا، در دوره های اقامتی ده روزه آموزش داده میشود که درطی این ده روز، شرکت کنندگان اصول اولیه این روش را  آموخته، و تمرین کافی خواهند داشت تا نتایج سودبخش آن را تجربه نمایند. برای  دوره ها هیچ هزِینه ای حتی برای غذا و محل اقامت دریافت نمی گردد. کل مخارج از طرف مردمی تامین می شود که دوره را گذرانده، و منافع مراقبهَ ویپاسانا را تجربه کرده اند و مایلند این امکان برای  بهره دیگران نیز، فراهم گردد. علاوه بر دوره هایی که در سر تا سر جهان در مراکز ویپاسانا برگزار می گردد، دوره های ده روزه، در خارج از مراکز، توسط دانشجویان ویپاسانا، در محدوده محل زندگی شان برگزار می گردد.